Aktuality
| autor: Ondřej Zlámal

Nejlepší fotbalistkou Evropy Alexia Putellas z Barcelony

putellas.jpg foto: UEFA.com

Kapitánka Barcelony Alexia Putellas byla zvolena nejlepší fotbalistkou sezony 2020/21, když v hlasování získala o pět hlasů více než její spoluhráčka Jennifer Hermoso. Také třetí místo patří zástupkyni katalánského klubu – obsadila ho nizozemská reprezentantka Lieke Martens.

„Musím hlavně poděkovat svým spoluhráčkám a celému týmu, protože díky nim jsme zažily tak úspěšnou sezonu a zmínit také to, že na stupních vítězek jsou se mnou Lieke a Jenni, to dokazuje, že jsme cenu vyhrály jako Barcelona. Je to obrovský úspěch, když se do nominací dostalo tolik našich hráček. Musím poděkovat fanouškům, kteří mě tolik podporují. Je čas pokračovat a jít za dalšími úspěchy,“ uvedla Putellas ve videovzkazu, který byl odvysílán během losu UEFA Champions League v Istanbulu. Vítězka se kvůli panujícím restrikcím nemohla dostavit, cenu převezme před některým z nadcházejících zápasů.

Dvacetisedmiletá vitězka ankety byla motorem barcelonské zálohy a pozvedla trofej pro vítěze Ligy mistryň jako kapitánka týmu. Její vůdčí role se projevovala na hřišti nejenom při zakládání útoků, ale především při spolupráci s Martensovou na levé straně. Ve finále Ligy mistryň proměnila penaltu a za celou sezonu nastřílela celkem dvacet šest branek. Patří k oporám španělské reprezentace.

Převahu Barcelony v nominacích potvrdila i volba nejlepšího trenéra ženského fotbalu, kterým se stal španělský kouč Lluís Cortés s 151 hlasy. Trenérka Chelsea Emma Hayes na druhém místě 78 a třetí se umístikl Peter Gerhardsson, který dovedl Švédky do finále olympijského turnaje, pak 37.

„V ženském fotbale působím mnoho let a je to pro mě čest a radost, že jsem získal tuto cenu. Potěšilo mne to a děkuji všem, kdo si mysleli, že si ji zasloužím. Děkuji všem v Barceloně, bez nich by nic takového nebylo možné. Všem týmům přeji úspěšnou sezonu,“ řekl Lluis Cortés ve svém videovzkazu.

V rámci večera byly vyhlášeny také nejlepší fotbalistky sezony UEFA Women´s Champions League na jednotlivých postech. Také v nich dominovaly hráčky Barcelony.

Nejlepší brankářkou se stala Sandra Paños o pět bodů před Christiane Endler, která přestoupila z PSG do Lyonu, a Ann-Katrin Berger z Chelsea.

Nejlepší obránkyní pak hlasující vybrali Irene Paredes z Barcelony před její spoluhráčkou Mapi León a Magdalenou Eriksson z Chelsea.

Nejlepší záložníci byla zvolena Alexia Putellas, která získala také hlavní cenu, její kolegyně z Barcelony Aitana Bonmatí skončila druhá, Ji So-yun z Chelsea třetí.

Nejlepší střelkyně španělské ligy Jennifer Hermoso získala cenu pro nejlepší útočnici se 70 body, Lieke Martens na druhém místě měla bodů 42 a Caroline Graham Hansen pak 39. Všechny tři jsou odkud odjinud – z Barcelony.

 

Pořadí na 4. až 10. místě

4. Vivianne Miedema (Arsenal/Nizozemí) – 32 bodů

5. Aitana Bonmatí (Barcelona/Španělsko) – 29 bodů

6. Caroline Graham Hansen (Barcelona/Norsko) – 28 bodů

7. – 8. Sam Kerr (Chelsea/Austrálie) – 18 bodů

= Fran Kirby (Chelsea/Anglie) – 18 bodů

9. Pernille Harder (Chelsea/Dánsko) – 17 bodů

10. Irene Paredes (Paris Saint-German/Francie, přestup do Barcelony) – 11 bodů

 

Vítězky z minulých sezon:

Nadine Angerer (2013), Nadine Kessler (2014), Célia Šašić (2015), Ada Hegerberg (2016), Lieke Martens (2017), Pernille Harder (2018 a 2020) and Lucy Bronze (2019).

V anketě hlasují trenéři týmů, které se probojovaly mezi nejlepších šestnáct, a dvacet novinářů sdružených ve společnosti ESM. Trenéři nesmí hlasovat pro hráčky svého týmu. Za Českou republiku hlasuje reportér Ondřej Zlámal.

Blogy

Blog Ondřeje Zlámala

Hrdí lvi! Česká fotbalová reprezentace představila novou vizuální identitu

Hrdí lvi! Česká fotbalová reprezentace představila novou vizuální identitu Praha, 26. dubna 2022 – Česká fotbalová reprezentace představila kompletní novou vizuální identitu. Prezentovala... >>
Blog Martina Michalce

Na své fotbalové škole mluvil Petr Čech o posunu mladé generace i o své budoucnosti

Po dlouhých třech letech se Petr Čech dostal osobně na svoji fotbalovou školu. A dokonce poprvé v pozici někoho, kdo nemusí řešit neodkladné pracovní záležitosti spojené s novou sezonou. Na konci... >>
Blog Martina Bošky

Vzestup českého ženského fotbalu? Diametrální. Není se vůbec za co stydět, ba naopak

V souvislosti s ženským fotbalem si v posledních dnech vybavíme především obrovské zklamání, které přineslo penaltové vyřazení v baráži o postup na evropský šampionát. Fotbalistky měly postup... >>