Aktuality
| autor: Ondřej Zlámal

Nejlepší fotbalistka Evropy bude z Barcelony

martens.jpg foto: UEFA.com

Je to jistota nejlepší fotbalistka Evropy bude z Barcelony – všechny tři fotbalistky nominované na nejlepší hráčku Evropy UEFA jsou z týmu vítěze UEFA Women´s Champions League. Trio Jenni Hermoso, Lieke Martens and Alexia Putellas obsadilo první tři místa prestižní ankety. Jedna z nich bude ve čtvrtek v Istanbulu vyhlášena v rámci losování letošní UEFA Champions League vítězkou.

Útočnice Jenni Hermoso se stala jednou z nejlepších střelkyň Ligy mistryň, když k premiérovému triumfu Barcelony přispěla šesti brankami. V minulé sezoně byla také nejlepší kanonýrkou španělské ligy, a to hned potřetí za sebou. Navíc se jí to podařilo již pětkrát v posledních šesti sezonách. Zaznamenala 31 branek ve 26 zápasech. Přesto byl boj o vítězství dramatický do posledního kola, ve kterém Hermoso hattrickem překonala Esther González, která dlouho tabulku nejlepších střelkyň vedla. V reprezentaci se trefila devětkrát, což Španělkám pomohlo postoupit na evropský šampionát.

Lieke Martens již cenu pro nejlepší fotbalistku má za sezonu 2016/2017. V minulé sezoně zaznamenala 20 gólů a 16 asistencí, z toho pět branek v Lize mistryň, ty nejdůležitější dvě v semifinále při výhře 2:1 nad Paris Saint-Germain ve vítězné odvetě, která otevřela Barceloně cestu do finále. Křídelnice je jednou z hlavních opor nizozemské reprezentace, která bude obhajovat evropský titul. Martens dala čtyři branky také na olympijském turnaji. Pokud by anketu vyhrála, vyrovnala by úspěch Pernille Harder, který získala cenu dvakrát v letech 2017/2018 a 2019/2020.

Alexia Putellas byla motorem barcelonské zálohy a pozvedla trofej pro vítěze Ligy mistryň jako kapitánka týmu. Její vůdčí role se projevovala na hřišti nejenom při zakládání útoků, ale především při spolupráci s Martensovou na levé straně. Ve finále Ligy mistryň proměnila penaltu a za celou sezonu nastřílela celkem dvacet šest branek. Patří k oporám španělské reprezentace.

 

Pořadí na 4. až 10. místě

 

4. Vivianne Miedema (Arsenal/Nizozemí) – 32 bodů

5. Aitana Bonmatí (Barcelona/Španělsko) – 29 bodů

6. Caroline Graham Hansen (Barcelona/Norsko) – 28 bodů

7. – 8. Sam Kerr (Chelsea/Austrálie) – 18 bodů

= Fran Kirby (Chelsea/Anglie) – 18 bodů

9. Pernille Harder (Chelsea/Dánsko) – 17 bodů

10. Irene Paredes (Paris Saint-German/Francie, přestup do Barcelony) – 11 bodů

Vítězky z minulých sezon:

Nadine Angerer (2013), Nadine Kessler (2014), Célia Šašić (2015), Ada Hegerberg (2016), Lieke Martens (2017), Pernille Harder (2018 a 2020) and Lucy Bronze (2019).

V anketě hlasují trenéři týmů, které se probojovaly mezi nejlepších šestnáct, a dvacet novinářů sdružených ve společnosti ESM. Trenéři nesmí hlasovat pro hráčky svého týmu. Za Českou republiku hlasuje reportér Ondřej Zlámal.

Blogy

Blog Ondřeje Zlámala

Hrdí lvi! Česká fotbalová reprezentace představila novou vizuální identitu

Hrdí lvi! Česká fotbalová reprezentace představila novou vizuální identitu Praha, 26. dubna 2022 – Česká fotbalová reprezentace představila kompletní novou vizuální identitu. Prezentovala... >>
Blog Martina Michalce

Na své fotbalové škole mluvil Petr Čech o posunu mladé generace i o své budoucnosti

Po dlouhých třech letech se Petr Čech dostal osobně na svoji fotbalovou školu. A dokonce poprvé v pozici někoho, kdo nemusí řešit neodkladné pracovní záležitosti spojené s novou sezonou. Na konci... >>
Blog Martina Bošky

Vzestup českého ženského fotbalu? Diametrální. Není se vůbec za co stydět, ba naopak

V souvislosti s ženským fotbalem si v posledních dnech vybavíme především obrovské zklamání, které přineslo penaltové vyřazení v baráži o postup na evropský šampionát. Fotbalistky měly postup... >>