Služby
| autor: Martin Boška

Mistry Univerzitní futsalové ligy jsou hráči Báňské

oslava s pohárem (kopie).JPG foto: Ivana Hošková

Drama až do poslední vteřiny. Tak by se dalo popsat finále prvního ročníku ČAUS Univerzitní futsalové ligy, ve kterém ostravská Vysoká škola báňská porazila až ve třinácté sérii napínavého penaltového rozstřelu brněnskou Masarykovu univerzitu.

Finálové utkání se odehrálo jako předzápas dlouho očekávaného benefičního galavečera Futsal za život, jehož cílem byla podpora bývalého fyzioterapeuta národního týmu Vladimíra Mikuláše, který onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou. 

Následný exhibiční zápas, do kterého nastoupily osobnosti jako Vladimír Šmicer nebo Petr Švancara, byl zakončen dražbou dresů, která vydělala neuvěřitelných 174 tisíc korun. Vrcholem večera bylo bratrské derby Česko vs. Slovensko.

Po opatrném úvodu v prvních deseti minutách, kdy ani jeden tým nechtěl udělat chybu, byla k vidění vůbec poprvé zelená karta, která byla za gesto fair-play udělena ostravskému Adamovi Rončkovi. 

Následně šli Ostravští do dvoubrankového vedení zásluhou dua Raška - Praus, kteří si oba připsali gól a asistenci. Matěj Praus přitom nastoupil ke svému vůbec prvnímu zápasu v Univerzitní lize.

Na druhé straně zazářil nejlepší střelec soutěže Jiří Bílý, který zařídil před odchodem do šaten svým čtrnáctým gólem ve čtyřech zápasech snížení Masaryčky na 1:2.

Diváci v brněnské hale Vodova si nemohli přát napínavější závěr. Nejprve došlo minutu před koncem k šestému akumulovanému faulu, druhé žluté kartě a vyloučení ostravského Jana Rašky. Kapitán domácích Patrik Lidmila nastupující mimo jiné za prvoligový Helas Brno poté z následného desetimetrového kopu trefil tyč a domácí šli do power-play, které se jim nakonec vyplatilo, když dvacet vteřin před koncem vymetl Špička šibenici ostravské branky.

Poté, co brněnskou halu zachvátila euforie a oslavy domácích hráčů, přišel na řadu penaltový rozstřel, který následoval ihned z důvodu exhibičního zápasu začínajícího poté. Napětí na obou stranách se dalo krájet a u pokutových kopů se postupně vystřídali dokonce gólmani obou týmů. 

Nakonec rozhodla třináctá série. Špičkova střela se nešťastně odrazila od břevna a hrdina zápasu Jakub Kodeš, který v brance podržel svůj tým v průběhu celého zápasu, rozhodl o prvenství svěřenců trenéra Martina Kapsy. 

„Rozhodující byl hlavně týmový výkon. Soupeř nás druhou půlku vůbec k ničemu nepustil, pořád na nás dorážel a my se s tím nedokázali příliš popasovat. Hodně nás tlačili, byli výborní na míči. Musím před nimi smeknout. Bylo to štěstí, že jsme dokázali dojít až k pokutovým kopům,“ hodnotil po zápase utkání exekutor vítězné penalty Jakub Kodeš.

„Nicméně ta koncovka byla napínavá. Je škoda, že jsme dostali branku dvacet vteřin před koncem, protože jsme i ve třech dobře bránili. V penaltovém rozstřelu jsme poté příliš chladnou hlavu nezachovali, protože to došlo až do třinácté série. Myslím si, že rozhodlo hlavně štěstí, které bylo na naší straně. Můj dobrý výkon mě těší, ale musím smeknout před spoluhráči, kteří mi strašně pomohli,“ dodal pamětník prvoligové sezony týmu VŠB-TUO.

„Měl jsem problémy s kolenem, takže jsem předchozí zápasy nemohl hrát. Nechtěl jsem do toho klukům úplně zasahovat, ale dva hráči nám vypadli. Kuba Sznapka byl zraněný a Honza Hromek byl ve Francii s reprezentací. Chtěl jsem tedy klukům pomoct, ale bohužel to nedopadlo,“ řekl autor vyrovnávací branky Zbyněk Špička ke svému premiérovému startu v Univerzitní lize. 

„Po srovnání dvacet vteřin před koncem to byla obrovská euforie. Ve druhé půli jsme hráli dobře a na penalty jsme si věřili. Bohužel to nedopadlo v náš prospěch a musíme pogratulovat soupeři. Penalty jsou bohužel o štěstí a to tentokrát bylo na straně Ostravy,“ sdělil hráč rovněž hrající nejvyšší soutěž v dresu Helasu Brno.

„Určitě chceme do příští sezony spoustu věcí zlepšit. Doufám, že se budeme více scházet na trénincích a věřím, že se poté budeme posouvat. Máme partu skvělých kluků, takže je určitě na čem stavět. Příští rok se porveme o to, abychom titul získali,“ dodal.  

 

MUNI - VŠB-TUO 2:3pk (1:2)

Branky: 17. Bílý (Šperka), 40. Špička (Šperka) - 12. Raška (Praus), 15. Praus (Raška) Žluté karty: Kuchař, Vránek, Mosler - Praus, Kapsa, Raška 2x Červená karta: 39. Raška Zelená karta: Rončka Rozhodčí: Nešněra - Čep - Kliner - Rygl Diváci: 300

MUNI: Mosler (Tylč) - Vránek, Lidmila (K), Šperka, Kuchař, Feik, Sehnal, Bílý, Špička Trenér: Bokůvka

VŠB-TUO: Kodeš (Fajmon) - Rončka, Uher (K), Tížek, Dluhoš, Hasala, Praus, Raška, Nguyen, Kelnar, Bartoň, Vodopivec, Stejskal Trenér: Kapsa