Z Dortmundu do Gelsenkirchenu je to kousek. Od stadionu ke stadionu přesně 25 kilometrů. Autem to zvládnete do půl hodiny. V největší německé aglomeraci žije přes pět milionů obyvatel. Dvakrát do roka se „revír“ rozdělí na dvě nesmiřitelné skupiny. Fanoušci BVB a Schalke 04 se zrovna dvakrát nemusí. Je tady derby o krále Vestfálska!
„Nejdůležitější zápas sezony,“ přikývnul na předzápasové tiskové konferenci Kuba Blaszczykowski, hráč Borussie Dortmund. „Prohrát je zakázáno,“ přidal se jeho parťák Marco Reus. Stejná slova létala i na druhé straně barikády o pár kilometrů dál v Gelsenkirchenu. Revier-Derby, jak se duelu dvou největších klubů ve Vestfálsku přezdívá, má vždycky speciální šmrnc.
Oba tábory se dlouhodobě, mírně řečeno, nemusejí. Velká rivalita mezi nimi je historicky zakořeněna. V silně průmyslové a hornické oblasti s vysokým počtem dělníků byl fotbal vždy důležitým integračním prvkem, a je tomu tak i dnes.
Fanoušky pojí se svými kluby silné pouto na celý život. Je úplně jedno, jestli vyznávají žlutočerné nebo modrobílé barvy. Se svým týmem slaví i trpí. Jde o čest, tradici, prestiž. „Dva týdny před derby se už ve městě nemluví o ničem jiném. Lidé na ulici vám pořád dokola opakují, že o víkendu musíme vyhrát,“ všiml si Benedikt Höwedes. Zároveň uvedl, že si všichni v kabině uvědomují odpovědnost nejen ke svému klubu, ale k celému městu. „Mě čeká tento zápas poprvé, ale musím přiznat, že už několik dní kolem sebe pozoruji zvláštní napětí,“ přiznal i trenér Schalke Roberto Di Matteo.
Tentokrát se hraje v Signal-Iduna Parku v Dortmundu. Do posledního místečka našlapaná osmdesátitisícová aréna uvidí pořádnou řežbu, zápasy dvou nesmiřitelných rivalů bývají velmi vyrovnané. Stačí se podívat na dosavadní bilanci 85 odehraných zápasů. Třicetkrát slavilo Schalke, třicetkrát i Dortmund. Žádné zápasy Bundesligy nekončí častěji konečným výsledem 0:0.
Kdo tentokrát převrhne misku vah na svou stranu? Podle dlouhodobé statistiky má domácí tým šanci na výhru 43,5 procenta. Revier - Derby s pořadovým číslem 86 je tady.
Vystudoval obor angličtina-čeština na FFUK. Po studiu pracoval jako učitel angličtiny, překladatel a sportovní reportér. V období 2003-2011 působil ve Slavii, v posledních čtyřech letech jako její mluvčí. V současnosti je fotbalovým reportérem a korespondentem pro zahraniční agenturu. Fotbal sleduje odmalička, jeho nejstarší vzpomínkou je zápas Slavia –LIAZ Jablonec, který skončil vítězstvím domácích 7:1.
Studoval pedagogickou fakultu na JU ČB, obor čeština-výtvarná výchova. V roce 2006 se začal věnovat grafickému designu, který ho vždy zajímal. Začínal v grafickém studiu tiskárny Protisk, od roku 2008 pak působí jako grafik na volné noze – především v Praze. Podílel se na zakázkách pro firmy jako Telefónica O2, Česká pojišťovna, Adidas, Greenpeace, Oriflame, automobilky Audi a Volkswagen atd. Později se začal věnovat také webové grafice.