Reference
| autor: Martin Boška

Historicky největší výprava se chystá na Zimní světové univerzitní hry

IMG_4636 2.jpg foto: Martin Boška

Už 7. ledna začnou první členové rekordního výběru české univerzitní reprezentace odlétat na dlouho očekávané Zimní světové univerzitní hry konané v dějišti několika olympijských her americkém Lake Placid. Česká republika bude na šampionátu obhajovat 6 medailí.

 12 sportů, 93 českých studentů a 49 členů realizačního týmu – přesně tolik čítá tým, který bude od 12. do 22. ledna reprezentovat české národní barvy. „Letos jsme překonali důležitý milník, protože do USA vypravíme vůbec největší výpravu v historii. Tradičně se nám domů daří vozit cenné kovy, naposledy to bylo šest medailí, takže laťka je nastavena poměrně vysoko. Věřím, že i tyto hry budou úspěšné a všichni se ve zdraví vrátíme přes oceán,“ sdělila na tiskové konferenci před odletem předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová.

 „Chtěla bych zároveň moc poděkovat Národní sportovní agentuře, která celou akci sponzoruje a díky níž můžeme letos mít tak velký tým,“ dodala, načež představila také další přítomné hosty z řad trenérů a sportovců. 

Jedním z nich je i šéftrenér SBX Marek Jelínek. „Máme rozhodně na co navázat, protože ve snowboardingu jsme byli dlouhodobě úspěšní, a i olympionička Eva Samková nám v minulosti přispěla cennými kovy,“ prozradil.

„Budeme soupeřit s úplně nejlepšími reprezentanty z několika zemí. V zámoří je ta tradice, zázemí a úroveň univerzitního sportu špičková a účast na univerziádě je tak velmi prestižní. My se tak budeme snažit, abychom opět přivezli medaile,“ navázal svými slovy zkušený trenér. 

Nominace jeho týmu se musela na poslední chvíli změnit kvůli zranění. „Je nám líto, že se zranil náš nejlepší závodník Matouš Koudelka. Přesto tam máme celou řadu závodníků, kteří, věřím, budou slavit úspěch. Do Ameriky se zkrátka moc těším, je to očekávaná akce a podmínky by měly být skvělé,“ okomentoval menší komplikaci při skládání týmu. 

Dlouholetý trenér hokejistů národního univerzitního týmu Jaroslav Liška je se svou nominací před turnajem spokojen. „Většinu týmu tvoří druholigoví hráči a máme i některé z extraligy. To je velký úspěch, protože v minulých letech to byl s jejich uvolňováním trochu problém. Musím všechny kluby pochválit za jejich přístup, protože chápou celou akci tak, že jejich hráči mají možnost reprezentovat svou zem,“ popsal složení svého výběru.

„Všichni hráči v našem týmu ve svých týmech pravidelně hrají, takže máme silný tým, ale stejně tak jsou velice silní naši soupeři. Teď nás čeká soustředění, takže máme nějaký čas na přípravu. Věřím, že všichni přijedou zdraví a pojedeme si pro úspěch. Rozhodně nechceme být týmem, který se jede jen zúčastnit. Doufám, že se nám podaří vybudovat dobrý charakter týmu a přivezeme co nejlepší výsledek,“ nastínil kouč své ambice. 

Vůbec poprvé se na hrách představí také ženský hokejový tým, který je na vzestupu a před nedávnem oslavil zisk medaile na mistrovství světa. „Na turnaj jsme se dostali, protože se nám tam uvolnilo místo a zvládli jsme rychle zareagovat. Pro český ženský hokej je to jedině dobře, že se toto povedlo a máme z toho radost,“ uvedla Tereza Menčíková, která stála u zrodu myšlenky sestavení týmu. 

Mezi největší naděje výpravy patří sjezdový lyžař Tomáš Klinský, který ke stříbrným medailistou z posledních her v roce 2019. „Vzpomínky na turnaj zůstaly jen ty nejpozitivnější. Ani jsem to tenkrát příliš nečekal, protože jsem nebyl v tom startovním poli úplně favorit. Trať byla ale dobrá a měl jsem čistou hlavu. Když jsem přijel do cíle a svítila tam dvojka, tak to byl skvělý pocit. Co se týká téhle univerziády, tak bych byl moc rád, kdyby se mi medaili podařilo obhájit, protože se cítím ve formě,“ řekl student ČVUT. 

Studenty čeká na místě pořádné zimní počasí. „Začínají tam sněžné bouře, takže doufám, že bude hodně sněhu a bude tam dobrá trať (směje se). Na posledních hrách jsem měl trochu smůlu a nepostoupil jsem ze semifinále. V Lake Placid bych to chtěl určitě napravit,“ uvedl snowboardista Jakub Žerava. 

KOMPLETNÍ INFORMACE O ČESKÉ ÚČASTI NA ZIMNÍ SVĚTOVÝCH UNIVERZITNÍCH HRÁCH NAJDETE V ČLÁNKU ZDE.