O nás
| autor: Martin Michalec

Fotbalové rodiny - 2. díl

cesare a polo maldini.jpg foto: Twitterový účet Jonas Giæver

V tomto speciálním seriálu Vám budeme představovat rodiny, jejichž příslušníci se prosadili v profesionálním fotbale.

 

Danny a Daley Blind

Danny Blind je jedním z nejúspěšnějších hráčů v dějinách Ajaxu Amsterdam. Tento univerzální obránce, jenž však většinou nastupoval na pozici libera, strávil v Ajaxu 13 let a získal v jeho dresu 5 titulů v nizozemské lize a k tomu 3 domácí poháry a také Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ). Po skončení kariéry působil v klubu jako asistent trenéra, a pak se přesunul k reprezentaci, kde se po třech letech vypracoval na hlavního kouče. V této pozici v roce 2017 skončil a nyní opět pracuje v Ajaxu, kde je členem dozorčí rady. V době svého angažmá u národního týmu Oranjes kromě hvězd jako Wijnaldum nebo Van Dijk trénoval také svého syna Daleyho, jenž se do širšího povědomí dostal na MS v Brazílii. Mnozí si jistě budou pamatovat jeho dalekonosný centr na skórujícího Robina Van Persieho v utkání proti Španělsku, který si touto brankou vysloužil přezdívku Létající Holanďan. Daley, jenž je stejně jako jeho otec defenzivní univerzál, po tomto MS přestoupil z Ajaxu do Manchesteru United, kde získal Anglický pohár a FA Cup a po 4 letech se vrátil zpět do Amsterdamu, kde ve svých 30 letech patří do základní sestavy.

 

Cesare a Paolo Maldini

Dalším liberem z našeho seznamu je Cesare Maldini, jenž většinu kariéry strávil v AC Milán, s nímž 4krát vyhrál italskou ligu, jednou předchůdce dnešní Ligy mistrů, tedy Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ) a v roce 1982 se stal mistrem světa. Po skončení kariéry se živil trénováním – kromě svého AC vedl také národní týmy Itálie a Paraguaye a zemřel v roce 2016 ve věku 84 let. Dva roky poté, co Cesare Maldini jako hráč odešel z AC Milán dohrát kariéru do turínského FC zplodil syna Paola, ze kterého se vyklubal jeden z nejlepších obránců v historii fotbalu. Paolo na rozdíl od svého otce strávil v červeno-černém dresu celou svou kariéru a podařilo se mu co do úspěchů svého otce jednoznačně předčít. Jeho sbírka je opravdu mimořádná, posuďte sami: 2x PMEZ, 3x Liga mistrů, 7x Scudetto, 1x italský pohár, 5x italský superpohár… Dohromady získal s klubem svého srdce, kde dlouhou dobu nosil kapitánskou pásku, 25 trofejí. V roce 2009 ve věku 41 let ukončil kariéru a nyní v AC působí na pozici technického ředitele. A fotbalová tradice rodiny Maldini pokračuje i třetí generací. Paolo má dva syny – 19letého záložníka Daniela a 24letého stopera Christiana, přičemž oba dva jsou odchovanci milánského velkoklubu. A zatímco Christian se v AC neprosadil a nyní působí v Serii C, v níž hraje za Pro Sesto, mladší Daniel se úspěšně dere do áčka svého rodinného klubu – nedávno nastoupil i v Evropské lize proti Spartě.

 

https://www.czech4sport.cz/uploads//images/profile_photo/ondra_o-nas.png
Mgr. Ondřej Zlámal

Vystudoval obor angličtina-čeština na FFUK. Po studiu pracoval jako učitel angličtiny, překladatel a sportovní reportér. V období 2003-2011 působil ve Slavii, v posledních čtyřech letech jako její mluvčí. V současnosti je fotbalovým reportérem a korespondentem pro zahraniční agenturu. Fotbal sleduje odmalička, jeho nejstarší vzpomínkou je zápas Slavia –LIAZ Jablonec, který skončil vítězstvím domácích 7:1.

zlamal@czech4sport.cz

https://www.czech4sport.cz/uploads//images/profile_photo/rosta_o-nas.png
Rostislav Bakula

Studoval pedagogickou fakultu na JU ČB, obor čeština-výtvarná výchova. V roce 2006 se začal věnovat grafickému designu, který ho vždy zajímal. Začínal v grafickém studiu tiskárny Protisk, od roku 2008 pak působí jako grafik na volné noze – především v Praze. Podílel se na zakázkách pro firmy jako Telefónica O2, Česká pojišťovna, Adidas, Greenpeace, Oriflame, automobilky Audi a Volkswagen atd. Později se začal věnovat také webové grafice.

bakula@czech4sport.cz