O nás
| autor: Ondřej Zlámal

Barcelona vyzve ve finále Ligy mistryň Lyon

winner.jpg foto: UEFA.com

V sobotu večer se v Turíně odehraje finále UEFA Ligy mistryň mezi obhájkyněmi z Barcelony a Lyonem. V roce 2019 Lyon Barcelonu ve finále porazil 4:1, ale letos se očekává mnohem vyrovnanější souboj. Rok předtím vyřadil Lyon Barcelonu ve čtvrtfinále.

Pro Olympique Lyon je to již desáté finále Ligy mistryň, sedmkrát v nich dokázal zvítězit. Barcelona obhajuje loňský triumf, kdy pozvedly její hráčky nejprestižnější trofej poprvé v historii. V odvetě v semifinále prohrála 0:2 s Wolfsburgem, čímž ukončila dlouhou sérii 45 zápasů bez prohry. Do finále ale postoupila díky vítězství 5:1 na domácím hřišti.

Mezi největší hvězdy finálového boje bude bezesporu patřit kapitánka Barcelony Alexia Putellasová, která je v současnosti také dělenou nejlepší střelkyní soutěže s deseti brankami. Její spoluhráčka, záložnice Aitana Bonmatíová byla v loňském finále vyhlášena hráčkou zápasu.

Lyon bude spoléhat na útočnici Adu Hegerbergovou, která dala čtyři z posledních sedmi branek Lyonu. Zkušená Wendie Renardová zase vstřelila dvě branky v obou semifinále proti PSG.

Letošní Ligy mistryň se poprvé hrála v změněném formátu se skupinovou fází. Do ní se ani  jeden ze tři českých zástupců – Slavia, Sparta a Slovácko neprobojoval.

Letošní finále ponese také českou stopu, když čtvrtou rozhodčí bude Jana Adámková, Lucie Ratajová bude v pozici náhradní rozhodčí. K dispozici bude také VAR.

Pravděpodobné sestavy podle UEFA.com:

Barcelona: Paños; Torrejón, Paredes, Mapi León, Ouahabi; Losada, Guijarro, Putellas; Graham Hansen, Hermoso, Martens

Lyon: Endler; Carpenter, Renard, Mbock Bathy, Bacha; Henry, Egurrola, Horan; D Cascarino, Hegerberg, Macario

Výkop utkání je v 19 hodin, vysílá ho přímým přenosem kanál DAZN, sledovat se dá také v Match Centre na UEFA.com.

https://www.czech4sport.cz/uploads//images/profile_photo/ondra_o-nas.png
Mgr. Ondřej Zlámal

Vystudoval obor angličtina-čeština na FFUK. Po studiu pracoval jako učitel angličtiny, překladatel a sportovní reportér. V období 2003-2011 působil ve Slavii, v posledních čtyřech letech jako její mluvčí. V současnosti je fotbalovým reportérem a korespondentem pro zahraniční agenturu. Fotbal sleduje odmalička, jeho nejstarší vzpomínkou je zápas Slavia –LIAZ Jablonec, který skončil vítězstvím domácích 7:1.

zlamal@czech4sport.cz

https://www.czech4sport.cz/uploads//images/profile_photo/rosta_o-nas.png
Rostislav Bakula

Studoval pedagogickou fakultu na JU ČB, obor čeština-výtvarná výchova. V roce 2006 se začal věnovat grafickému designu, který ho vždy zajímal. Začínal v grafickém studiu tiskárny Protisk, od roku 2008 pak působí jako grafik na volné noze – především v Praze. Podílel se na zakázkách pro firmy jako Telefónica O2, Česká pojišťovna, Adidas, Greenpeace, Oriflame, automobilky Audi a Volkswagen atd. Později se začal věnovat také webové grafice.

bakula@czech4sport.cz