Blogy

V Evropě jde do tuhého, kolik českých klubů postoupí?

Ondřej Zlámal | 31.07.2017
chramostic.jpg foto: Ondřej Zlámal

Už je to opravdu tady. Kromě vysmátého Zlína, který se může v klidu chystat na skupinu UEFA Evropské ligy, mají před sebou ostatní čeští zástupci v Evropě klíčové odvetné duely. Není kam uhnout, je tu první ostrá konfrontace.

Slavia potká jiné BATE

Zcela mimo pozornost BATE doma zvládlo o víkendu ligový zápas a vyhrálo nad Gomelem 3:0. Na svých sociálních sítích šíří video, na kterém tým povzbuzují slavní sportovci a říkají, že BATE bude bojovat za celou svoji zem.

Mnoho fanoušků Slavie si určitě v duchu mnohokrát přehrávalo průběh domácího zápasu. Škodova tyč, Hušbauerovo břevno a následná tyč, obrovská šance Ngadeua, kdy běloruský gólman vytasil „vaniakovský“ zákrok...ano, už mohlo být rozhodnuto, ale není. Slavia musí postup ještě potvrdit. Nejlépe nějakou rychlou brankou z protiútoku. Zkušenosti a kvalitu červenobílí bezesporu na to zápas zvládnout, určitě mají. Ukáže se, zda Jaroslav Šilhavý udělal dobře, když sestavu proměnil, i když se jistě nabízelo to, aby si hráči ze základu ještě na začátku sezony ozkoušeli další soutěžní zápas.

Plzeň má slušně nakročeno

Vicemistr z Plzně si na FCSB solidně vyšlápl a naladil se dobře na odvetu i v ligovém zápase proti Dukle. Také pro jeho hráče a fanoušky není tato situace nová, v minulosti ji několikrát zvládli. Také pro ně je výhodou, že se nemusí vydat na zteč hned v úvodu a na svého soupeře počkat.

 V některých podobných zápasech se Plzeň nechala v minulosti rozhodit a ztratila koncentraci na hru. Tak snad to nebude tentokrát tento případ. Postup do play-off a zajištění sezony v Evropě, to by byl pro Pavla Vrbu jistě další zářez do plzeňské historie.

Sparta musí odehrát perfektní zápas

„Musíme odehrát perfektní zápas,“ řekl po zápase s Bohemians trenér Stramaccioni.  Je to tak, protože inkasovaná branka by byla přímo fatální. Vzpomínám si na Bělehrad před lety na Slavii, ve srovnání s domácím prostředím byli poloviční. Jestli tomu ale bude tak i tentokrát, to je těžké odhadovat. Pro Spartu bude klíčové, aby byli její ofenzívní hráči fit. Bude to náročné, ale pokud se Spartě podaří duel otočit, mohl by to být památný zápas. Diváci se mohou těšit, hned od první minuty půjde do tuhého. Jsem zvědavý na to, jak se povede ofenzivním hráčům Ben Chaimovi a Plavšičovi, když dostanou maximálně ofenzivní úkoly.

Boleslav to musí zvládnout

Branka, kterou doma inkasovala Boleslav od Skenderbeu, byla svým způsobem smolná a náhodná. I když jsem si všiml, že trenéra Uhrina to, že hráči nedostupovali soupeře střílející z dálky, dost na lavičce rozčilovalo. Také pro jeho svěřence bude důležité, aby se trefili jako první a sebrali Albáncům motivaci. Také bude důležité, jak se se stylem hry domácích popasují rozhodčí a nepodlehnou některým rychlým pádům, které předvedli hosté v Boleslavi.

Tak nám to tak celé vyšlo, všem našim týmům by bylo dobré popřát to, aby ve svých zápasech otevřely skóre. A přejme si, aby příští díl o českých klubech v Evropě měl stále čtyři části!