Blogy

Už i Česko má časopis pro fotbalovou kulturu

Vojtěch Raiman | 23.06.2017
footballclub.jpg foto: Vojtěch Raiman

Už i Česko má svůj časopis pro fotbalovou kulturu. Volejte sláva a tři dny (nebo spíš tři měsíce, neb jde o čtvrtletník) se radujte! Vždyť fenomén fotbalu si bezesporu i u nás zasloužil něco víc, než jen aktuální zprávy v denících nebo několik málo měsíčníků.

Od doby, kdy jsem v jedné berlínské restauraci úplnou náhodou narazil na měsíčník 11 Freunde s jeho nádhernou grafikou a kvalitním papírem, jsem ho Němcům záviděl. Párkrát jsem si ho pak na výletech za západní hranice koupil, svou – od gymnaziálních časů notně ochablou – němčinou několik týdnů přelouskával a následně pečlivě uložil do knihovny vedle takových skvostů, jako jsou programy z několika málo zápasů Premier League, které jsem měl tu čest vidět (v čele s programem zápasu Arsenalu s Evertonem z jara 2015, ve kterém se trefil Tomáš Rosický, a kdo z vás může říct, že viděl Rosického skórovat v Premier League na vlastní oči).

Pravda, Football Club vypadá trochu jinak. Spíše než magazín připomíná svou minimalistickou grafikou a také počtem více než 180 stránek akademické časopisy. Není to ale rozhodně na škodu, protože tady jde především o samotné texty mající i několik desítek stránek a pocházející jak od našich předních (nejen sportovních) novinářů, tak od zahraničních přispěvatelů.

Výsledkem je tak poměrně pestrá směsice článků sahajících od historie (Chile 1962) až po současnost (rozhovor, kde Simon Deli a Michael Ngadeu vzpomínají na své fotbalové začátky), od Ruska přes Súdán až po Brazílii.

A čte se to jedním dechem. Všechno.