Blogy

Slavia? Na pískot je brzy

Ondřej Zlámal | 12.03.2016
P1420653.JPG foto: Ondřej Zlámal

Narážečky na jeden dotek, automatické přechody do útoku, secvičené standardní situace, spolehlivý zakončovatel akcí, přihrávky naslepo do prostor, kam nabíhá spoluhráč. Jasný špílmachr, srdce hry. Když vypadne jeden hráč kvůli zranění nebo karetnímu trestu, nastoupí typově jiný fotbalista se stejnými úkoly.  To vše zdobí úspěšné týmy, kterým tleskají spokojení diváci.

Pokud mají takové fotbalové pravdy platit o Slavii, musí se červenobílým podařit dát dohromady stabilní sestavu. To se hlavně kvůli zraněním a trestům zatím nedaří.

Kdo je režisérem hry?

Jarní jedenáctka nemohla vyrůst kolem Levana Kenii, který si odpykával naprosto zbytečný trest za šliápnutí na protihráče. Po té, co naskočil do sestavy, hru výrazně oživil, umí přidržet míč, vyvézt ho, obejít protihráče. Ale souhra se spoluhráči často zaskřípá, bylo to vidět i v zápase se Zlínem. K takovému hráči potřebujete sehraný komparz těžící z jeho kreativity.

Kde jsou Škodovy góly?

Milan Škoda běžel proti Zlínu dvakrát sám na brankáře, dříve si tyto situace dokázal vychutnat a dával z nich branky, tentokrát brankář jeho úmysl vystihl. Nemyslím si, že stále přemýšlí, jak mu teď mohlo být dobře v Emirátech. Slavia víc dobývá zataženou obranu, čas, kdy na Škodu lítaly míče za obranu, jak na běžícím pásu, je pryč. Útočník tolik akcí nemá a potřebuje se chytit -  častokrát takové období zlomí jeden šťastný gól. Standa Vlček by mu to mohl vyprávět. Na druhou stranu je na něm vidět, jak je riskantní ve fotbale odmítnout lukrativní nabídku. Forma hráče je někdy nevyzpytatelná jak křišťálová koule. Kdo ví, jak by teď v naší lize hráli Skalák a Pavelka.

Zranění a karty

Sparta hraje tři soutěže, ani se nestačí zastavit. Na jejich seznamu zraněných je druhý brankář, ostatní jsou fit, připravení hrát. Těžko říct, čím to, že tomu tak není ve Slavii, která hraje jen ligu. Složení stoperské dvojice se nestabilizovalo, vypadl z ní ve formě hrající Bílek. Slavia už také kvůli zranění musela vyměnit brankáře. Přibyly disciplinární tresty, jeden dokonce i pro trenéra Uhrina. To jsou všechno věci, které brání nabrat tu správnou týmovou formu.

Zapracování nových posil

Je brzo na to hodnotit. Mešanovič vypadal jako úderná síla od prvního zápasu, ale teď už začal přicházet do zápasů z lavičky, a to není vůbec jednoduchá role. Hušbauer zatím není ten Hušbauer, který se stal nejlepším střelcem ligy. Železník a Mihalík také zdá se budou potřebovat čas. Bořil hrál také velice dobře, ale i on se zařadil na seznam těch, kdo se po příchodu do Edenu zranili.

Herní vyzrálost

Proti Zlínu měli slávisté v prvním poločase během deseti minut šest čistých tutovek, ze kterých mohli vstřelit druhou branku. Nedali ani jednu. Proti outsiderovi se to nakonec nevymstilo, ale v jiných zápasech se to nevyplatí. Silné týmy prostě takové šance umožňující zlomit zápas proměňují. Řadu akcí Slavie stále doprovází jakási podivná zbrklost. Nejlépe to dokumentoval Vukadinovč, který dostal míč na levou stranu, a odkryla se mu cesta k brance. Místo aby zatáhl míč do vápna a vytvořil si střeleckou pozici nebo finální příhrávku, zkusil míč zcela nesmyslně z takové dálky vystřelit.

Na pískot je brzo

Potvrdilo se to, co se dalo čekat. Klid na přípravu na další sezonu tým prostě nedostane. Už teď je pod tlakem médií i diváků, kteří proti Zlínu dokonce nespokojeně pískali. Čekali, že Slavia na jaře bodově marného soupeře přehraje a ne že se bude třást o výsledek. Na pískot je ale brzo, tým potřebuje čas se stabilizovat a vytvořit svůj herní styl.

Souček velkým příslibem

Slavia se dotáhla na přední příčky tabulky a pohárové pozice drží. I díky tomu, že se do výborné formy rozehrál Tomáš Souček. Reprezentant do 21 let navíc střílí důležité branky. Je možné, že se rodí nový tahoun. To je dobrá zpráva.

Derby další prověrkou

Slavia na jaře sbírá cenné zkušenosti a asi i ty negativní. Souboj se Spartou na vyprodaném stadionu bude další velkou prověrkou toho, jak na tom současný tým je. Letenští budou mít v nohou vypjatý souboj s Laziem v Římě, přesto je nutné uznat, že nic z výše uvedených odstavců Sparta neřeší. Asi to nebude tým, který hrál proti Laziu, spíš bude výzvou tvář, kterou Sparta nabídla proti Jablonci. Ale i to bude pro tvořící se tým Slavie velká zkouška, jak na tom s pohárovými ambicemi je. 

 

Zbývající zápasy Slavie v Synot lize:

Sparta – Slavia

Dukla – Slavia

Slavia – Jablonec

Olomouc – Slavia

Slavia – Teplice

Bohemians Praha 1905 – Slavia

Slavia – Slovácko

Příbram – Slavia

Slavia - Plzeň