Blogy

Prožije Eden také magickou noc?

Ondřej Zlámal | 17.08.2017
ajax1.jpg foto: Jiří Havlíček

Na ten večer před deseti lety žádný fanoušek Slavie, který byl na Strahově, nezapomene. Po snad sedmi nezdařených pokusech Slavia zlomila prokletí předkol a postoupila do UEFA Ligy mistrů. „Už je to tady, už je to tady,“ křičelo se tehdy v ochozech.

Martin Vaniak prožil večer jako z nejbláznivějšího snu, vychytal nizozemské střelce a sám pak v kabině nevěřil, že se mu to nezdálo. Standa Vlček trefil dva životní góly v ten nejvhodnější moment své kariéry. Matej Krajčík vyhlavičkoval z branky míč svým životním obranným zákrokem. David Kalivoda kopl nejlepší roh a Mickael Tavares vymyslel dvě nejkrásnější asistence svého života.

Uběhlo deset let a Slavia, mnohem lépe vyzbrojená a finančně nastavená, stanula znovu před branami vysněné soutěže. Deset let je pryč, ale to, co musí udělat ti, kdo chtějí opojně slavit, se moc nezměnilo.

Nedělat hloupé chyby. Nepustit míč na přední tyči, neblbnout v nebezpečném prostoru s míčem, nekompromisně zakončit povlčkovsku nabídnuté šance, neudělat hvězdu ze soupeřova brankáře, rvát se jeden za jednoho, mít nacvičené standardky v obraně a v útoku.  A nakonec s pokorou požádat fotbalového boha, zda by trochu toho štěstí z nebes neseslal.

To všechno tým Karla Jarolíma dokázal. Narychlo poskládaný tým rychle ustálil základní jedenáctku a rval se se vším hlava nehlava. Přísný trenér nenechal nikoho vydechnout, když Ante Aračič ohrozil tým v Žilině hloupým vyloučením, putoval nekompromisně do béčka. Až za hranou to trochu bylo, ale skončilo to v Lize mistrů.

Současní hráči Slavie nemusí řešit s vedoucím mužstva, zda dorazí další výplata. Nesledují, jak dopadne arbitráž a zda budou moci být dopsání na soupisku. To všechno museli řešit jejich předchůdci před deseti lety.

Na rozdíl od nich si situaci před druhým kolem vůbec nezjednodušili, ba naopak udělali si to dvakrát těžší. Absence Deliho a Dannyho zabolely víc, než se dalo čekat. Kdo ví, zda neuškodil i podivný optimismus letící sociálními sítěmi okolo slabé síly APOELu, který se objevil hned po losu. Na vyprávění o možných soupeřích v Lize mistrů je vždycky času dost. Ale je to pryč.

Teď už jde o všechno. Je třeba, aby každý hráč, který do zápasu zasáhne, odvedl svůj životní výkon. Od brankáře až po posledního střídajícího hráče. Za chyby se draze platí. Ale před Slavií je těžký, ale ne nesplnitelný úkol.

Jedno může být stejné jako v ten historický čas na Strahově před deseti lety. Tribuny a to nejenom ta severní, budou hrát velkou roli. Pokud ztratí víru v postup a přestanou hnát své hráče na zteč a objeví se kritické povzdechy, bude to, jako by APOEL vstřelil další gól. Ale na to se dá asi spolehnout, že fanoušci vědí, o jak velký den může jít. Ti naději umřít nenechají.

Prožije i Eden magickou noc?