Blogy

Poslední tým k poražení? Slavie. Luboš Kozel by měl mít ale vyšší ambice

Ondřej Zlámal | 01.08.2015
P1310745.JPG foto: Ondřej Zlámal

Trenér Luboš Kozel v sobotu večer odmazal jednu nepříznivou statistiku Dukly. Jeho svěřenci poprvé v historii samostatné ligy porazili Viktorii Plzeň. „Už zbývá jenom Slavie,“ usmál se, když o tom na tiskové konferenci uslyšel.

Jako vždycky svůj tým dobře takticky na soupeře připravil a zareagoval na nepříznivý výsledek z prvního kola, kdy Dukla inkasovala hned čtyři branky na Slovácku.

„Museli jsme založit naši hru na pracovitosti v obranné fázi. Myslím si, že jsme nepodali tak dobrý výkon jako v některých jiných zápasech. Stálo při nás štěstí, ale to v takových střetnutích potřebujete, pokud máte uspět. Hrálo pro nás i to, že Plzeň je mezi dvěma zápasy proti Macabbi, říkal jsem hráčům, že bychom toho měli využít, stejně jako vloni proti Spartě,“ popsal Kozel cestu k cennému vítězství.

Ještě jedna věc se mu povedla. V základu ponechal brankářskou jedničku Filipa Radu. „Možná měl na podíl na jedné brance v prvním kole, ale v přípravě chytal výborně. Proti Olympiakosu také vychytal celou řadu šancí a vyhráli jsme. Nebyl důvod něco měnit. Podržel nás, v takových utkáním potřebujete výborné zákroky brankáře,“ řekl k tomu kouč z Julisky.

Klíčový moment nastal i v době, kdy proti Dukle byla nařízena penalta. „Koviho znám, má výbornou kopací techniku, byl jsem smířený s tím, že dá gól. Přemýšlel jsem, jak budeme hrát v těch zbývajících minutách po vyrovnání,“ přiblížil své úvahy před tím, než jeho bývalý svěřenec ze slávistické juniorky napálil míč k zaparkovaným sanitkám.

Na penalty brankáře Radu na Dukle speciálně připravovali. Ke každému střelci dostal příšlušné instrukce. „Tak, Plzeň je většinou proti nám kope,“ vysvětlil s pobaveným úsměvem Kozel. Těžko říct, jaká rada by se k takové penaltě nakonec hodila. Možná spíš se by byla určena pro podavače míčů.

Kozlova mise je na Dukle dlouhodobě úspěšná, Dukla ve skromných poměrech vždy dá dohromady slušně hrající tým. Kozel kdysii nabídku Plzně odmítl, odmítl i jiné kluby. Napadá mne, zda by opravdu neměl přece jenom zkusit víc než porážet týmy hrající v pohárově Evropě, ale zkusit tu druhou stranu a porážet evropské konkurenty a čelit mezi tím ligovým výzvám. Ať už s Duklou nebo někde jinde.