Blogy

Nejlepší film o fotbale?

Rostislav Bakula | 14.03.2016
filmy.jpg foto: bontonfilm.cz

Ve filmovém světě to fotbaloví fanoušci nemají lehké. O kulatém nesmyslu se zkrátka moc netočí. A je to škoda, protože těch pár filmů, co už vzniklo, rozhodně stojí za to.

Při pohledu na můj soukromý žebříček je třeba konstatovat, že Anglie s přehledem dominuje. I tak ale žebříček 3 nejlepších filmů o fotbale začneme u nás. Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka si totiž účast v téhle TOPce bezesporu zaslouží. Na tenhle kousek můžeme být právem hrdí, protože třeba Miroslav Krobot by se se svým výkonem neztratil ani v Lize mistrů.

Dalším vtipným kouskem je film Do toho. Trefná sonda do zhrzených duší anglických fotbalových fanoušků, kteří musí zkousnout (další) neúspěch své reprezentace na Mistrovství světa. Krom toho se ve filmu vtipně rozebírá také mentalita hráčů a jejich hierarchie v týmu, pozice trenéra i tlak médií. Pro fotbalové fanoušky může být tenhle film doslova ztraceným svatým grálem - ti ostatní nebudou vůbec chápat, o co jde.

Brian Clough byl nejlepším managerem, jakého kdy anglická reprezentace neměla. Ve své době možná nebyl nejlepší na světě, ale rozhodně byl v TOP 1. Jakkoli může tohle sebevědomé prohlášení vzbuzovat úsměv, film Prokletý klub se nese v duchu vážné noty. A strhujícím způsobem se mu tak daří vyprávět ságu o slavné éře (ne)jednoho klubu. Za mě volba č. 1.

Jako BONUS přidávám ještě pár dalších filmů, které se do žebříčku nevešly; Fotbalové opojení, Inkognito, Footbal Factory, Fotbal za mřížemi, Rozhodčí.

Viděli jste některý z uvedených filmů? A jaký je váš nejlepší film o fotbale?