Blogy

Na ligu v pondělí. A za kolik?

Václav Hanzlík | 13.02.2015
9,5 miliardy eur za tři roky. Takový balík si rozdělí kluby v Premier League za televizní práva od léta 2016. Nový kontrakt dokonce rozjel debatu i v Německu, kde si pohrávají s myšlenkou revoluční změny hracího plánu. Diskutuje se například o zavedení pravidelného pondělního TV přenosu. Hlavní důvod? Konkurenceschopnost.
 
Je to paradox. Zatímco v Čechách na pondělní dohrávky nejvyšší fotbalové soutěže v poslední době fanoušci jen nadávali a byli tedy podle německého vzoru zrušeny, na západ od hraničního přechodu Rozvadov teď přemýšlejí o opaku – rozšířit ligové kolo o čtvrtý hrací den. Proč takový veletoč?
 
Poměrně bouřlivou debatu rozvířila informace z Anglie o astronomických částkách, které si týmy Premier League rozdělí za televizní práva. Tento příjem samozřejmě navýší klubové rozpočty a zvýší jejich sílu na přestupovém trhu. Manchester United, Everton či West Ham United se tak mohou stát pro fotbalisty z ostatních zemích ještě lukrativnějšími adresami, což samozřejmě platí i pro fotbalisty z Bundesligy.
 
„Je tady možnost, že hráči začnou odcházet více do Anglie. Při tamních platech je to vlastně pochopitelné. Občas se o někoho z Premier League také zajímáme, ale když zjistíme, co tam vydělávají, koukáme jako blázni,“ neskrýval obavy v rozhovoru pro deník Bild Rudi Völler, bývalý vynikající fotbalista a v současnosti sportovní ředitel Bayeru Leverkusen. Platová situace se nyní podle něj rozhodně nezmění.
 
Na otázku, zda se extrémním přílivem peněz stane z Premier League na dlouhou dobu dopředu nejlepší liga světa, odpověděl velmi vtipně. „Myslíte si, že si Angličané díky tomu vychovají vynikající brankáře?“
 
Vtípky a popichování věčných rivalů nechme stranou, v Německu prostě začínají řešit, jak propastný rozdíl v příjmech za televizní práva eliminovat. Jedním z návrhů je „fotbalová televizní revoluce“, tedy zavedení pondělní dohrávky, která by byla zajímavá pro poskytovatele placených kanálů. Ve 2. Bundeslize tento model funguje, pondělní zápasy jsou velmi slušně sledované a vydobyly si pevné místo. „Hlavním hracím dnem ale musí bezpodmínečně zůstat sobota,“ říká rázně Rudi Völler.
 
Není tedy vyloučeno, že v Německu brzy přešaltují. Mohou za to peníze. Ve sportu už delší dobu významná síla, která rozmetá roky zavedené pořádky kdykoli se jí zachce.