Blogy

Klenot Olomouce? Tomáš Chorý - muž, jenž zazářil i na Euru

Miroslav Kindel | 06.08.2017
P1620867.jpg foto: Ondřej Zlámal

Byl na Euru jedenadvacítek, bojovala o něj špička ligy. Ve Slavii o něm uvažovali jako o náhradě za Škodu. Olomoucký útočník Tomáš Chorý ale upřednostnil setrvání v Olomouci. A neudělal chybu.

Tento dvaadvacetiletý forvard, vysoký bezmála dva metry, se do podvědomí fanoušků dostal už výbornými výkony ve fotbalové národní lize. Šuškalo se, že by měla na něj přijít mimořádná nabídka. Ovšem Olomouc svůj klenot jen tak prodat nechtěla, protože Chorého čekalo EURO.

V jeho 22 letech se o něj zajímala Slavia. Po Euru chtěla vytáhlého útočníka jako náhradu za Milana Škodu, kdyby se současná slávistická jednička do ofenzivy zranila.

V zimě podle jeho agenta Davida Nehody přicházely i nabídky ze zahraničí. Jenže sám Chorý chtěl Sigmě vykopat návrat do ligy a to se mu nakonec povedlo, takže se žádný přestup tehdy neřešil.

Však posuďte sami. V sezoně 2015/2016 ještě hrál i za B tým Olomouce, potom si ho nový trenér Václav Jílek vytáhl zpět do týmu, ale sestupu nezabránil. V další sezoně 2016/2017 nastřílel v 29 zápasech celkem 17 gólů. A byl týmu platný. Jeho výkonů si všiml pak i trenér české jedenadvacítky Vítězslav Lavička a nominoval ho na EURO. Řada lidí si říkala, že se přes Patrika Schicka neprosadí.

A na Euru překvapil, i když na hřiště chodil jako žolík a přes Patrika Schicka měl do základní sestavy daleko. V zápase s Itálií byl nejlepším českým hráčem, dal velice důležitý gól Dánsku a celkově zaujal víc, než se čekalo. Své postavení zatím potvrzuje i v právě rozjeté sezoně, kde hájí barvy své Olomouce. Přestup, který se vyjednával, ztroskotal. Mrzet ho to však nemusí, jeho čas k přestupu do zahraničí nebo do zvučného českého týmu ještě přijde.

Trenér Olomouce Václav Jílek na začátku přípravy Chorého chválil a popsal ho jako hráče, co má slušnou techniku, pracuje pro tým a v defenzivě zejména první pressingové fázi udělá kus práce.

I tehdy stoper Baníku Zápotočný tvrdil, že je Chorý pro něj strašně nepříjemným útočníkem a že by ho do mančaftu bral.

V zápase s Libercem ukázal, že potenciál má veliký. Na hrotu se bil statečně, spoustu míčů sklepával a vyhrával vzdušné souboje. Navíc k tomu přidal gól. Když se po Houskově centru dostal k míči a hlavičkou poslal míč za záda libereckého Koláře. I v dalším průběhu zápasu hrál výborně, ale jemu pomáhalo i to, že do značné míry profitoval i z kvalitního výkonu celé zálohy. Ve druhém poločase už tak výrazný nebyl, ale to bylo hrou Sigmy, která se zatáhla a více bránila, přičemž potom dovolila Liberci vyrovnat.

Když není dobrá záloha, tak na hrotu toho moc nezmůžeš, ani kdyby ses měl ukrájet. Tohle přísloví ve fotbale platilo vždycky a platí i teď. Pro hrotového útočníka je nesmírně důležité, aby mu záloha vypomáhala. A sám Chorý to ví. Když půjde do klubu, ve kterém bude těžit z kvalitní hry zálohy a bude mít někoho, s kým si bude na hřišti rozumět, tak to bude jen ku prospěchu věci a jeho kariéra bude nabírat velké tempo.

A jak jsem už zmínil, Olomouc si svůj klenot hýčká. Ještě aby ne. Můžou na něm vydělat pěkný balík a on sám se může i nadále posouvat. Tak ať mu to pálí i nadále a třeba už po této sezoně "pláchne" do klubu s vysokými ambicemi, kde by mohl stejně jako v Sigmě hrát důležitou roli.