Blogy

Jak jsou potřeba rozdíloví hráči (blog nejenom o Slavii)

Ondřej Zlámal | 11.04.2016
P1440466.JPG foto: Ondřej Zlámal

Jsou potřeba v každém zápase, který chcete vyhrát. Rozdíloví hráči se schopností určit výsledek, převrátit ho ve prospěch svého mužstva. Nemusí být nejlepší na hřišti, lítat po lajně nebo udivovat neuvěřitelnými kličkami. Ale v pravý moment zápasu jsou na správném místě a umí situaci vyřešit tak, aby skončila brankou a ne krásnou střelou chycenou brankářem, nebo napálenou tyčí z několika kroků. A v současném fotbale je pro úspěch mužstva nutné, aby takovou schopnost mělo na hřišti co nejvíc hráčů – pokud možno všichni.

Jen pár příkladů, co se mi teď vybaví. Vůbec se nedivím třeba tomu, jak se daří Patriku Schickovi. Když jsem pracoval před lety na zápasech mládežnických reprezentací, musel jsem si na začátku zápasů říkat, který to ten střelec vlastně je. Pak se ale naskytla šance a prásk – místo 1:1 skončil zápas 2:1 a gól dal sparťanský forward. Na dalším zápase to samé. Teď vidíme, jak to tam sype za Bohemku.

Vzpomeňte si, jak přešlo Maccabi Tel Aviv přes Plzeň v UEFA Lize mistrů. (To bylo to utkání, kdy ruka byla ruka, faul byl faul a penalta byla penalta, jak to normálně bývá.) Eran Zahavi prostě v pravý moment dal dvě branky a bylo vymalováno. Pak to udělal ještě jednou proti Basileji, Marek Suchý mi na to řekl, že o něm věděli, ale to, co se pak v play-off stalo, by vydalo na samostatnou knížku.

Jsou i další takoví hráči – sami si na ně vzpomenete, je na ně prostě spolehnutí. V neděli jsem pracoval na zápase Rakousko-Norsko, kvalifikace UEFA EURO fotbalistek. Ada Hegerberg je ostřílená útočnice Lyonu, která umí dávat dva góly za zápas. Dva roky neporažené Rakušanky ji pečlivě střežily. Za záda se jim dostala jen jednou – byla z toho penalta a jediný gól utkání. Přitom jinak byla Hegerberg tak na známku 3 z deseti.

V dnešním fotbale už se málokdy stane, že někdo někoho převálcuje a nastřílí pět gólů do prázdné branky. Nejčastěji se střetávají takticky i fyzicky vyrovnaná mužstva. Rozhodují schopnosti těch, kdo umějí situace lafatovsky dotáhnout.

Proti Jablonci v sobotu Slavia takového hráče neměla. Spousta fotbalistů odehrála solidní zápas a předvedla slibné výkony. Ale na postup do Evropy a pak hlavně na vyřazení tří silných soupeřů v předkolech budou potřeba ti rozdíloví hrdinové – ti, co zařídí tři body. A tohle červenobílé hledání ještě u konce jistě není.