Blogy

God save Czech Republic

Ondřej Zlámal | 15.04.2016
P1250739.JPG foto: Ondřej Zlámal

Už 23 let opravuji cizince, kteří řeknou Czechoslovakia. Ne, ne, jen Czech Republic. Myslel jsem, že ještě dvacet let to trpělivě dělat budu, ale zdá se, že se blíží nový úkol.

Czech Republic má 4 slabiky.Angličtina zkrátí všechno, co ji nějak přijde dlouhé. I když jsou to dvě slova, tak je Czech Republic stále jen čtyřslabičný název státu jako Argentina, Montenegro, Lithuania, Macedonia, Bolivia, Nigeria... Proto prostě jednoslovný název nevznikl přirozenou cestou. Nikdy se mne za ta dlouhá léta nikdo z cizinců nezeptal, jak se náš stát zkrátí na jedno slovo.

Nechci na sebe přivolat hněv prosazovačů slova Czechia, proto je jenom útrpně prosím, aby ho vyslovovali čekia - ček - čekia. Ch v angličtině není. A blízkost slova Chechnia v přiípadě výslovnosti s č a záměny s ním je opravdu alarmující.

V jazyce se uplatní věci, po kterých je v něm poptávka a jsou potřeba. což podle mého skromného názoru není tento případ. Ale třeba se mýlím a je opravdu třeba popsat dresy reprezentantů místo Czech na Czechia.

Je mi jasné, že pokud se nelíbilo slovo Václavu Havlovi, znamená to, že ho někteří budou prosazovat o to vehementněji a s větší vervou. Ale snad jsem jen už trochu paranoidní.

Trochu mne mrzí, že se mne nikdo nezeptal, co si o tomto nápadu myslím, nejenom jako obyčejného občana, ale taky jako člověka, který do zahraničí komunikuje o naší zemi. A už tak dlouho. Skromně bych hlasoval proti, ale stejně bych s tím nic nezmohl. Ale pocit by to byl dobrý.