Blogy

Černý týden v Evropě zachraňovala Slavia

Miroslav Kindel | 05.08.2017
ligamistrů.jpg foto: Ondřej Zlámal

Máme za sebou odvety 3. předkola Ligy mistrů a Evropské ligy, ve kterých se toho pro český fotbal moc pozitivního neudálo. Slavia jen díky brance Milana Škody a výhodě gólu na soupeřově hřišti uhrála postup. Plzeň zkolabovala a dovolila FCSB dát po vyrovnání Krmenčíka tři branky navíc po hrubých chybách. Boleslav nezvládla penalty v Albánii a Sparta neměla proti Zvezde vlastně žádnou šanci.

----------------------------------------------------------------------------------------
Slavia: To hlavní se podařilo

Mužstvo Jaroslava Šilhavého hrálo ve stejné sestavě jako doma. A všeobecně se očekávalo, že Slavia v klidu postoupí. Ale člověk se občas může holt mýlit. Slavia hned ze začátku zápasu dostala branku po chybě Laštůvky, který nesmyslně vyběhl až skoro na půlku. A v obraně hořela. Celá pravá strana Frydrych - Mick van Buren neměla svůj den a hodně toho kazila, přičemž tímhle dovolovala Bělorusům dostat se do protiútoků a ohrožovat slávistickou bránu. Je třeba dodat, že Bělorusové neměli žádnou vyloženou šanci a ty dva góly, co vstřelili, byly víceméně po hrubých chybách slávistické defenzivy, kde se nedařilo nejen Frydrychovi, ale jeden z nejméně povedených zápasů kariéry odehrál i Jugas.

Pro Slavii se opět ukázalo, jak důležitý je pro ni Milan Škoda. Slávistický útočník se rval. Snažil se to vzít hodně na sebe a dotlačit Slavii k postupu. To se mu nakonec podařilo. Po výborném Dannyho centru jen ukázal, že si umí najít místo ve vápně a jeho zakončení bylo posléze udělané velice mistrovsky. Až tak, že předseda představenstva Jaroslav Tvrdík prohlásil, že si Škoda místo na zdi stadionu v Edenu mezi legendami opravdu zaslouží. A o tom už asi není pochyb.

Není třeba ovšem panikařit. Nebylo to tak úplně zlé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve 4. předkole čeká úřadující mistry kyperský APOEL a šance vidím tak 60 ku 40 pro Slavii. Měla by postoupit, ale případná Evropská liga k zahození určitě taky není. Vždyť se podívejme. Slavia vystoupala na samotný vrchol hodně rychle a je hodně těžké se na něm udržet. Slavia je stále na začátku nějaké cesty, po které se vydala a není možné, aby během jednoho roku řekla: "Cesta, po které jsme se vydali je úspěšná." - To ukáže letošní sezona a to, jestli dokáže Slavia obhájit mistrovský primát.
----------------------------------------------------------------------------------------

Plzeňský kolaps

V Plzni měli očekávání jednoznačně nejvyšší. Chtěli postoupit a zahrát si play-off o Ligu mistrů. Jestliže v prvním poločase odehrál plzeňský tým solidní partii, tak v tom druhém už tolik ne. Prvních patnáct minut druhého poločasu ještě odehrála slušně, dokázala vyrovnat a měla velkou šanci postoupit. Jenže pak přišel nevysvětlitený chaos, který nechápal ani samotný Pavel Vrba.

Slova plzeňského trenéra hovoří za vše: "Posadili nás na zadek."  Ano, Plzeň měla po venkovním zápase v Bukurešti a domácím duelu s Duklou přílišnou jistotu, že by to mohlo jít. Nešlo. Kolaps okolo 75. minuty je stál postup a musí se tedy spokojit jen se 4. předkolem Evropské ligy. Tam na Vrbovo mužstvo čeká kyperská Larnaka a myslím, že si řada plzeňských fanoušků oddychla, že za ní nehraje Miljan Mrdaković, který trápil Mladou Boleslav v sezoně 2011/2012 a vyřadil jí.

A vrátím se ještě k velkému kiksu Michaela Krmenčíka. Jeho frustrace jen zkazila jeho jinak velice povedený výkon. Jít po protihráči takovým způsobem je nepřípustné. Všeobecně se očekává, že dostane nějaký trest a bude v Evropě chybět více, než ty dva zápasy, které za červenou kartu dostane. Bylo to nic neřešící a zbytečné, zvlášť když věděl, že ještě bude v Evropě hrát. Na takové úrovni se to prostě nesmí stávat a ví to určitě i on sám.

----------------------------------------------------------------------------------------

Rosický znovu dokázal, že je výjimečný hráč

Na Spartě se všeobecně o postupu už tolik nemluvilo. Bylo jasné, že to bude těžké. Všichni chtěli alespoň důstojné loučení s Evropou a výhru. Samozřejmě, dva góly a neinkasovat v silách Sparty bylo, ale nepovedlo se jí to.

Nedařilo se stoperu Štetinovi, dobře podle mého názoru nezahrál ani Vjačeslav Karavaev, který umí týmu pomoci mnohem lepším výkonem. Jeho zlepšený výkon po půli už byl jen odrazem toho, že Zvezda vyklidila hřiště a nechala Spartu útočit, protože domácím chyběly na postup už čtyři góly. Stramaccioni navíc hned po půli šokoval sparťanské fanoušky odstavením Václava Kadlece, který podle mě odehrál velmi slušný zápas, protože v první půli byl jediný, kdo se vracel poctivě dozadu a vybojoval spoustu míčů, se kterými ale spoluhráči nedokázali dobře nakládat. Taky jsem čekal víc od jeho jmenovce Michala, ale ani on nedokázal kýžený návrat do zápasu přiblížit.


Jednu věc to ovšem zápas ukázal a to to, jak výjimečný pro Spartu je Tomáš Rosický. Ten najednou dal hře nějakou myšlenku, pokusil se o moment překvapení a rozdával přihrávky, ze kterých těžili nejen křídla Plavšić s Ben Chaimem, ale i na hrotu hrající David Lafata, který vystřídal nevýrazného Janka. Lafata měl navíc ve druhém poločase na kopačce tři velké šance a gólman Zvezdy se opravdu překonával a všechny Lafatovy šance dokázal bravurně vychytat, jednou mu pomohla tyčka.

Suma sumárum. Spartu teď čeká hodně složitá situace. Stramaccioni mluvil o zeštíhlení kádru. Takže teď jsou všichni sparťanští fanoušci napjatí, na koho ten černý Petr zbyde.