Blogy

Nováčci opět překvapili, Sparta se zlepšila.

Miroslav Kindel | 07.08.2017
kotel.jpg foto: Ondřej Zlámal

Je za námi druhé kolo fotbalové HET ligy. Ligu vede Plzeň, která krkolomně porazila Jablonec. Nováčci Baník a Sigma se opět postarali o překvapení a Sparta poprvé pod Stramaccionim vyhrála.

Nováček chce mít klid.

V Olomouci hrál Liberec, který v předchozím kole porazil Zlín. Naopak domácí dokázali obrat o body Mladou Boleslav, což bylo velké překvapení prvního kola.

Olomouc až na prvních 20 minut druhého poločasu odehrála vynikající zápas. Trenér Václav Jílek poznal, že to půjde i bez větších změn v kádru. Olomouc na tom není finančně nejlépe, tudíž si musela poradit a začala ligu prakticky pouze s odchovanci v sestavě, v níž jedinými hráči, kteří neprošli Olomoucí, byli Uroš Radakovič a Martin Sladký.

Ale fungovalo to. První poločas byl ze strany Sigmy vynikající. Po přestávce už nehrála to, co chtěla a Liberec začal víc tlačit. Vyrovnání se po krásné Karafiátově ráně dočkal, ale to bylo tak vše, co tam bylo ze strany hostů vidět.

Olomouc pak zvedla hlavy a po osmnácti vteřinách se prosadil střídající Moulis. Trenér Václav Jílek měl ve střídání šťastnou ruku. Moulisovo nasazení do hry se mu opravdu vyplatilo. 


Slávistické trápení v koncovce

Po postupu přes Borisov čekal pražský tým duel ve Vítkovicích proti Baníku. V zápase měl úřadující mistr výraznou převahu, kterou ale využít nedokázal.

Slavii srážely nepřesnosti v ofenzivě a také pomalá záloha. Chyběl rychlejší přechod do útoku. Většinu šancí, které měla, posílala buď nad branku, nebo vedle brány. Jednalo se téměř výlučně o střely ze střední vzdálenosti.

S formou se v zápase nepotkala dvojice Zmrhal - Mešanovič. Prvně jmenovaný byl pak o poločase vystřídán. Druhý jmenovaný tam vydržel déle, ale střídající Škoda pak "kousal" podstatně víc a Slavia byla v ofenzívě nebezpečnější.

Statistická čísla jsou nejzajímavější u Dannyho. Slávistický záložník hrál výborně a měl 56 přihrávek, z toho 49 jich bylo úspěšných (!), což jsou na naši ligu velmi dobrá čísla.

A Baník? Nejde mu vytknout nic. Ten nováčkovský entuziasmus, frenetické domácí publikum, které je za bodem hnalo, a motivace samotná, protože proti nim hrál mistr, to všem jim hrálo do karet. A taky ten bod silou vůle vydřel. Zaslouženě.

Na Slavii je teď čeká doba přemýšlení, co s útokem. Ze čtyř zápasů nedala Slavia ani jediný gól ze hry a nad tím se pozastavil i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Očekává se tedy, že se s tím něco udělá. Slávistická ofenziva potřebuje, co nejrychleji sešít, protože brzy ji čeká i 4. předkolo Ligy Mistrů s kyperským APOELem. 

Stramaccioni se dočkal

Významný posun ve hře, zlepšená hra směrem dopředu. Aktivita, nasazení i bojovnost. Sparta jednoduše odehrála slušný zápas.

V prvním poločase až na prvních patnáct minut hrála dobře a co bylo za tím, že najednou to fungovalo?

1) Michal Sáček - muž, který se v červnu dostal i do reprezentace, a svou geniální prací u prvního gólu jen ukázal, že by na něm měla Sparta co nejvíc stavět. Celkově hrál s přehledem.

2) Jonathan Biabiany - v pořadí jedenáctá posila Sparty byla zezačátku sparťanskými fanoušky zatracována, ale ukázala, že zbytečně. Biabiany si dovolil v zápase několikrát přejít 1 na 1 a spoustu situací řešil velice dobře fotbalově. Tenhle chlapec může Spartě pomoci.

To jsou hráči, kteří v prvním poločase hře Sparty významně pomáhali, a Boleslavi se jejich útoky nedařilo moc zastavit. V obraně byla nedůrazná, velmi špatně dostupovala sparťanské hráče a jediný, kdo v její obraně snesl přísnější měřítko, byl Stronati.

Trefou do černého, co se týká posil, je pro Spartu Srdjan Plavšić. V závěru hrál spolu s Tomášem Rosickým, který mimochodem prokázal opět svou genialitu a není na něm žádné zranění poznat, a prokázal, že bude opravdu ten hráč, na kterém bude hra Sparty stát. Stejně jako na Sáčkovi, který je budoucností i pro reprezentační áčko. Nedivil bych se,  kdyby ho Karel Jarolím případně nominoval na kvalifikaci.

Spartě nefungovala hra hlavně ve druhém poločase, kdy poměrně překvapivě už nebyla tak aktivní. Boleslavské "kousání" bylo ale spíše ve znamení nepřesných centrů nebo, chcete-li,  centrů tzv. na náhodu. Boleslav nehrála dobře a výrazně to Spartě ulehčovala.

Sparta mohla zcela jistě dát více gólů, než ten první Lafatův. Profesorská obrana Boleslavi jí to dovolovala, ale nebyla směrem dopředu výraznější. Koneckonců výhru má a teď se jí bude třeba dýchat lépe. I pro samotného trenéra Stramaccioniho přišla konečně úleva. Po vítězném duelu může se svým týmem jít na dobrou italskou pizzu a dát to hráčům jako motivaci před každým zápasem po vzoru Haškovy Bohemky, kde se opékají špekáčky.