Blogy

Fotbalistky Slavie v UWCL: Čas na potlesk

Ondřej Zlámal | 31.03.2016
PJml_004384.jpg foto: Pavel Jiřík
Dokázaly to, co od nich nikdo rozumný nemohl čekat. Probily se až mezi posledních osm nejlepších týmů Evropy. A to až do společnosti profesionálek, které se fotbalem živí. Bojovaly nadoraz, nakonec udržely čisté konto i proti slavnému a bohatému Lyonu.

Jen si to někdo zkuste se v nějakém svém koníčku ve volném čase probojovat mezi nejlepších osm v Evropě!

Slávistky si v letošní UEFA Women´s Champions League splnily své sny. Ty zkušenější z nich jako je kapitánka Blanka Pěničková, Petra Divišová nebo Andrea Budošová si mohly ověřit, že kdyby k nim byl fotbalový osud příznivější, měly na to, aby odehrály profesionální kariéru – jinak by se nemohly svým ruským, dánským a francouzským soupeřkám vyrovnat. Trenér Lyonu Gérard Précheur dokonce složil Budošové poklonu: „V jejím věku odehrát dva takové zápasy, to je obdivuhodné!“

Zkušenosti nabraly i mladé naděje českého ženského fotbalu. Třeba Bára Votíková nebo Kateřina Svitková, Simona Necidová ale i další si vyzkoušely, jaké to je hrát proti těm nejlepším fotbalistkám Evropy, viděly, jaký přístup mají ke každému kroku na hřišti, co všechno fotbalu dávají. A člověk nemusí být profesionál a mít hromadu peněz, aby ke sportu a životu přistupoval s profesionálním přístupem.

Nové zkušenosti má i trenér Anton Mišovec a s ním i celá Slavia. Poklony, které zazněly směrem k organizaci a atmosféře zápasů v Edenu, by měly být tím správným povzbuzením do další sezony. Aby se o červenobílých barvách v Evropě vědělo i nadále.  Třeba o slávistické děkovačce, kterou hráčky Lyonu i jejich trenér sledovali s neskrývaným úžasem.

Byla to čest cestu slávistek v UWCL sledovat, rád se na závěr přidávám k potlesku diváků. Je naprosto zasloužený.