Blogy

Kubalíkománie

Miroslav Kindel | 30.09.2017
hokej.jpg foto: @0Anet0

Reprezentační trenér Josef Jandač na jeho adresu nedávno přiznal, že zrovna Dominik Kubalík může být tím lídrem, který zvedne reprezentaci. 

Říkáte si, že střílíte góly a musíte to prolomit i tam, kde jste chtěli být a bylo to vaším dětským snem. Jenže pak na konci sezony usnete a nemáte nic a přesto víte, že by se někdy měl ten pytel s góly v nároďáku nebo v play-off za Plzeň protrhnout. 

Už v minulých dvou sezonách měl blízko k tomu, aby si zahrál na světovém šampionátu. Ovšem trenéři Vůjtek i Jandač si všimli jeho slabších výkonů ke konci sezóny a ač ho na šampionát vzali, na finální soupisku ho nenapsali. Tolik k tomu, proč mívá Dominik slabší konec sezony. 

 

Bomba jménem Kubalík statisticky 

Tenhle druh bomby DK-18 vynalezli v Plzni. Už v sezoně 2011-2012 si zahrál za A mužstvo a od sezony 2014-2015 je klíčovým hráčem Škodovky. Kolik odehrál za Plzeň zápasů? Od sezony 11/12, kdy začínal, do sezony 16/17 odehrál plzeňský snajpr 168 zápasů v modrobílých barvách, za něž vstřelil 63 branek. Úctyhodné číslo. V letošní sezoně ve střeleckých hodech pokračuje. V probíhajících osmi zápasech vstřelil už 9 gólů a je nejlepším střelcem Tipsport extraligy. Jen o dva góly před slovenským buldokem Tomášem Marcinkem a svým plzeňským spoluhráčem Tomášem Mertlem, kteří mají oba shodně 7 branek v osmi zápasech.

 

Útočník, který má na víc než extraligu

Jeho přednosti? Velice dobrý bruslař s dobrou střelou, který si umí najít prostor. Vypálí rychle a přesně. Navíc jeho hra je pastvou pro oči každého hokejového diváka, který se chce podívat na hvězdičku, která extraligou pluje bez sebevětších problémů. Má na víc. V Ufě si ho po MS v Paříži nenechali, prý kvůli lepším cizincům. 

 

Rok v zámoří byl dostačující

V roce 2013 si ho v sedmém kole draftu NHL vybrali Los Angeles Kings, ale byla to jen taková roční epizoda, která ho přiměla vrátit se do Plzně. V lednu 2014 byl poslán do Kitchener Rangers a o 7 měsíců později už se hlásil v přípravě plzeňské Škodovky. Na druhou stranu je mu 22 let a cesta do NHL pro něj zavřená není. Své kvality musí potvrzovat. Věřím, že mu to vyjde. 

 

Reprezentační debut a nominace do Moskvy

Dominik Kubalík odehrál v reprezentaci dodnes 19 zápasů. Vstřelil v nich jen jeden gól. Fanoušci se diví, proč tomu tak je. V reprezentaci dodnes nedokázal rozbalit svou pověst střelce, která ho provází. Kdy jindy by se ale měl roztrhnout ten pytel s góly, které v sobě má, i v národním týmu? 

Debut v národním týmu si odbyl v sezoně 2015/2016. Za tehdejšího trenéra Vladimíra Vůjtka cestoval do Örnsköldsviku na první zápas Karjala Cupu proti Švédsku. Národní tým prohrál 2:6 a Dominik byl ve čtvrté formaci s pardubickým Lukášem Radilem a libereckým Tomášem Filippim. 

I přes slabší závěr sezony nakonec byl povolán do přípravy reprezentace před MS. A uspěl. Byl nominován na světový šampionát do Moskvy, kde se na finální soupisku nedostal. Češi v něm vypadli ve čtvrtfinále po srdnatém boji s Američany. 

Plzeňská krasojízda mu svědčí

Ano, je to tak. V právě probíhající sezoně se Kubalík po přestupu do Ambri-Priotta vrátil na hostování do Plzně a ohromně mu svědčí známé prostředí, ve kterém vyrůstal. Plzeň navíc pod velením někdejšího reprezentačního útočníka Martina Straky válí. Krásný ofenzivní hokej, který předvádí je lahodný pro oko náročného hokejového fanouška. Kubalík tomu přispívá měrou vrchovatou. Ve třetím kole hokejové extraligy jela do Plzně Olomouc a plzeňský snajpr ji se spoluhráči rozložil. Sám se o to přičinil třemi góly a jednou asistencí na gól Davida Stacha. 

 

Olympiáda? Musí to začít střílet i v reprezentaci

Je načase, aby svůj střelecký instinkt naplno prokázal i v reprezentaci. K tomu má teď našlápnuto. V listopadu startuje seriál Euro Hockey Tour a předpokládám, že se ho nominace na Karjalu bude týkat. Kdy jindy už začít dávat góly i tam, kde je doteď nedával? Blíží se olympiáda. To je meta pro každého sportovce. Je třeba to rozbalit v tu nejlepší dobu, aby mohl být nominovaný a tam Josefu Jandačovi potvrdit správnost jeho rozhodnutí. I přes svůj věk už toho má dost za sebou a bylo by dobré, kdyby střelecké prokletí v národním týmu zlomil. Je to na něm.